Realizacje wniosków z debaty

Realizacja wniosków z debaty społecznej w dniu 9 pażdziernika 2014r.

Realizacja wniosków z debaty społecznej w dniu 9 pażdziernika 2014r.

W dniu 9 października 2014r. o godzinie 12.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży odbyła się debata społeczna dot. bezpieczeństwa na terenie powiatu chodzieskiego, której głównym celem było upowszechnienie i wymiana informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem w zakresie problematyki bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Podczas spotkania z mieszkańcami powiatu chodzieskiego zgłoszono kilka postulatów.

 

Mieszkaniec Chodzieży zwrócił się z zapytaniem jaka jest różnica między policją polską a amerykańską?

 

Odpowiedzi na miejscu udzielił Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Rafał  Kozłowski oraz Wojewoda Wielkopolski  Piotr Florek.

 

            Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin podniósł temat braku współpracy urzędu z KWP w Poznaniu i KPP w Chodzieży. Przedstawił działania Policji z dnia 18 sierpnia 2014 r. Według niego akcja policji była ukierunkowana na polskich rolników, aby nie mogli sprzedawać swoich produktów. Jak poinformował w tej sprawie zwrócił się pismem do WKWP z zapytaniem jakie siły i środki były zaangażowane w tą akcję, kto inspirował działania i jaki był koszt tych działań. Odpowiedź otrzymał po terminie i jest ona niezadowalająca. Następnie poruszył temat mostu na drodze do Białośliwia. Nośność mostu wynosi 15 T. Jednak jak stwierdził postulujący most jest dewastowany przez samochody ciężarowe o znacznym tonażu.  Kolejnym tematem poruszonym przez Burmistrza była działalność obcokrajowców, którzy handlując różnymi towarami nie odprowadzają podatku. 

 

Odpowiedzi na miejscu udzielili Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Rafał  Kozłowski oraz Wojewoda Wielkopolski  Piotr Florek.

 

 

            Umiejscowienie przystanku JAN BUS, kwestia głośnej pracy silników autobusów na postoju.  

 

Komendant Powiatowy Policji w Chodzieży mł.insp. Przemysław Dorniak. podczas debaty poinformował, że umiejscowienie przystanku zostanie przeanalizowane pod kątem prawnym.

W tej sprawie Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży zwróciła się pismem do lokalnych samorządów o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. W odpowiedzi uzyskała informację, że firmy przewozowe korzystające z przedmiotowego przystanku posiadają zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym wydane przez Starostę Chodzieskiego. Usytuowanie w tym miejscu przystanku nastąpiło jeszcze zanim Powiat Chodzieski stał się zarządcą ulicy Wyszyńskiego i nie ma możliwości przeniesienia jego lokalizacji w inne miejsce. Powiatowy Zarząd Dróg w Chodzieży z siedzibą w Milczu, który administrował ulicą Wyszyńskiego nie wykonywał w obrębie tego przystanku żadnych pomiarów natężenia ruchu czy pomiarów hałasu, zaś zarządca drogi nie posiada instrumentów, aby sprawdzić i ewentualnie rozwiązać problem, o którym podczas debaty mówił postulujący.

 

 

            Kwestia działania systemu ratownictwa, jak wygląda koordynacja poza dużymi ośrodkami ? Jak przedstawia się dyslokacja karetek na terenie powiatu chodzieskiego?

           

            Odpowiedzi na miejscu udzielił  Wojewoda Wielkopolski Pan Piotr Florek. 

 

            Mieszkaniec Chodzieży zwrócił się z kilkoma pytaniami:Kto zajmuje się zbieraniem martwych zwierząt z dróg? Czy przy działaniach pogotowia granice powiatów się nakrywają ? Jak są szkoleni kierowcy samochodów osobowych ?

Ponadto zwrócił uwagę na kilka innych aspektów:Brak działań sanepidu w związku z zagrożeniem ptasią grypą. Brak ścieżki rowerowej Rataje –Pietronki. Kiepska jakość dróg na terenie  powiatu chodzieskiego.

 

Odpowiedzi na wszystkie pytania udzielił Wojewoda Wielkopolski. 

 

Kwestia bezpieczeństwa na wodach, starego sprzętu, który jest z lat 80-tych i traci ważność i atesty i w końcu braku pieniędzy na ratownictwo wodne ze strony Wojewody.

 

Odpowiedzi na miejscu udzielił Wojewoda Wielkopolski Pan Piotr Florek.

 

Zwrócono uwagę na problem rowerzystów i ich zachowania na drogach, braku ścieżek rowerowych, niedostatecznej edukacji zwłaszcza seniorów w tym zakresie.

 

Odpowiedzi na miejscu udzielił Wojewoda Wielkopolski Pan Piotr Florek.

 

Zwrócono uwagę na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W miejscowości Stróżewo w okolicach stacji Ostrówki z przejazdu na drodze wystaje kawałek zbrojenia z płyty betonowej, który to powoduje utrudnienie w ruchu i jest niebezpieczny dla przejeżdżających kierowców.

 

Odpowiedzi na miejscu udzielił Wojewoda Wielkopolski Pan Piotr Florek.

Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży zwróciła się z pismem do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu  Dział Nawierzchni Obiektów Inżynieryjnych Budynków i Budowli z prośbą o naprawienie przejazdu kolejowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W odpowiedzi uzyskała informację, że usterki zostały usunięte tzn. uzupełniono zagłębienia, zbito oraz oprofilowano zbyt mocno wystające kształtowniki. 

 

Zwrócono uwagę na zbliżający się okres zimowy, kiedy to dochodzi do włamań i kradzieży na terenach ogródków działkowych.  Prośba w imieniu wszystkich działkowiczów, aby wzmóc patrole w tym rejonie.

 

Odpowiedzi na miejscu udzielił  Komendant Powiatowy Policji w Chodzieży mł.insp. Przemysław Dorniak. Przekazano policjantom w zadaniach do służby wzmożenie kontroli tych terenów pod kątem kradzieży, dewastacji mienia.

Powrót na górę strony