Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Oszuści znów atakują!

Data publikacji 27.06.2018

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży przestrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując naturalną ufność i otwartość starszych ludzi, wyłudzają od nich pieniądze, będące niekiedy dorobkiem ich życia. W ostatnich dniach oszuści ponownie zaatakowali.

W poniedziałek do Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży zgłosiła się kobieta z pytaniem, czy pracuje u nas policjant o nazwisku Andrzej Dąbrowski. Gdy usłyszała od dyżurnego, że takiego policjanta nie ma, dotarło do niej, że została oszukana.

Okazało się, że tego samego dnia na telefon stacjonarny zadzwoniła do niej kobieta informując, że jest pracownikiem poczty i za godzinę przywiezie jej paczkę, po czym się rozłączyła. Po około pół godzinie na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się, że jest policjantem z Chodzieży. Zapytał, czy posiada telefon komórkowy i poprosił o jego numer. Kobieta ufnie podała numer komórki. Po chwili ten sam mężczyzna zadzwonił na telefon komórkowy. Poprosił kobietę, by nie rozłączając się wybrała numer 112. Wówczas w słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako Andrzej Dąbrowski z Policji i podał wymyślony numer identyfikacyjny. Mężczyzna powiedział, że dzwoniąca z poczty kobieta to oszustka, która została już zatrzymana przez Policję. Dodał, że Policja chce zablokować konta bankowe, ale musi wiedzieć, gdzie i jakie konto ma rozmówczyni. Kobieta podała, w jakim banku posiada konto. Następnie mężczyzna oświadczył, że Policja wpłaci fikcyjnie na jej konto 6500 złotych tytułem zapłaty za remont szafek kuchennych. Polecił rozmówczyni, by udała się do banku i wypłaciła tę kwotę, a następnie wpłaciła w innym banku na wskazane przez niego konto z dopiskiem „na remont szafek kuchennych”. Kobieta zgodnie z dyspozycją udała się do banku w celu dokonania wpłaty gotówkowej. Kasjerka zwróciła uwagę, że może to być próba wyłudzenia pieniędzy, jednakże kobieta nie dawała wiary kasjerce i zażądała wpłacenia jej pieniędzy na wskazane konto, co też ta uczyniła. Kobieta była w stałym kontakcie telefonicznym z oszustem, który następnie polecił jej, by udała się do kolejnego banku, w którym także ma konto. W tym momencie kobieta zaczęła coś podejrzewać. Oświadczyła, że idzie na Policję. Kiedy przyszła do komendy, dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów.

W tym samym dniu otrzymaliśmy informację, że przestępcy w ten sam sposób chcieli oszukać inną kobietę, jednakże ta odmówiła wykonania jakiegokolwiek przelewu i o wszystkim poinformowała swojego syna, który zawiadomił o tym fakcie chodzieską Policję.

Co pewien czas wznawiamy apele do seniorów. Jest to podyktowane pojawiającymi się co pewien czas informacjami o dokonanych bądź usiłowanych przestępstwach na tej grupie społecznej. Jako, że nasi dziadkowie, rodzice z racji sędziwego wieku, coraz rzadziej sięgają po prasę, naszą rolą jest edukować najbliższych, by nie stali się ofiarami przestępstw.

Przeprowadźmy rozmowę, podczas której zwrócimy bliskim uwagę na właściwe zachowania wobec osób, które słyszą w słuchawce telefonu lub widzą w drzwiach. Zadbajmy o wyposażenie drzwi w wizjer i łańcuch zabezpieczający, zostawmy telefony kontaktowe w celu zweryfikowania ewentualnej informacji pochodzącej od tzw. wnuczka, policjanta. Pomóżmy seniorom zabezpieczyć ich dobra.

Uczulmy bliskich na kontakty z obcymi osobami, zwróćmy uwagę, że nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie należy odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wolno wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Pod żadnym pretekstem nie wpuszczamy do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwaniamy do krewnego ze swojego telefonu w celu potwierdzenia danego zdarzenia. Kiedy przez telefon lub osobiście kontaktuje się z nami rzekomy policjant, który informuje nas, że członek naszej rodziny jest w tarapatach, bo np. popełnił przestępstwo bądź wykroczenie, wskutek którego musi zapłacić żądaną kwotę pieniędzy, możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem. O wszelkich podejrzanych telefonach bądź osobach, należy bezzwłocznie informować Policję pod bezpłatnym numerem 997.

Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży apeluje także o rozwagę podczas robienia transakcji zakupu za pośrednictwem różnego rodzaju portali aukcyjnych, bowiem coraz częściej padamy ofiarami oszustów w sieci. Dużo niższa cena rynkowa produktu może być elementem, który ma nas przekonać do zakupu. Nie róbmy przedpłat. Lepiej dla nas, i bezpieczniej będzie, jeśli dokonamy wpłaty przy odbiorze przesyłki, po jej otwarciu i sprawdzeniu. Jeśli mamy choć cień wątpliwości co do sprzedawcy, odstąpmy od zakupu.

Powrót na górę strony