Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data publikacji 05.04.2018

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży 6 kwietnia przeprowadzą działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Wynika to z faktu, że nadal na polskich drogach odnotowuje się dużo zdarzeń drogowych z udziałem tej właśnie grupy społecznej.

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego to pieszy, rowerzysta, motorowerzysta, motocyklista, a więc taka osoba, której w momencie zderzenia z pojazdem nie chroni żadna blacha, poduszki powietrzne, czy pasy bezpieczeństwa.

Policyjne statystyki pokazują, że do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego najczęściej dochodzi porą wieczorową. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje nawet przy małych prędkościach. W przypadku, gdy kierowca porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma około 50% szans na przeżycie w momencie potrącenia, ale już przy prędkości 80 km/h jego szanse na przeżycie są niemal bliskie zeru. Dlatego tak ważne jest prowadzenie działań ukierunkowanych na niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci podczas działań przede wszystkim będą zwracali uwagę na zachowania kierujących pojazdami względem niechronionych uczestników ruchu, tj. nieudzielaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzaniu/omijaniu pojazdów na przejściach dla pieszych, parkowaniu pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, gdzie ogranicza się widoczność, ale nie tylko. Mundurowi zwrócą także uwagę na sam sposób poruszania się niechronionych uczestników dróg, bowiem pozostawia on wiele do życzenia. Piesi bardzo często przekraczają jezdnię w sytuacjach i miejscach bardzo niebezpiecznych, gdzie niewiele brakuje do potrącenia. Pamiętajmy, że starzenie jest procesem złożonym. Organizm doświadcza różnych zmian, pogarsza się wzrok, słuch, spowalnia się czas reakcji, nasza sprawność fizyczna jest obniżona. Te czynniki, ale także rodzaj zażywanych leków, trudności z koncentracją mają wpływ na zdolność do włączenia się do ruchu, dostrzegania samochodów i pieszych. Zatem zanim wejdziemy na jezdnię, oceńmy realnie swoje możliwości, by nie narażać siebie i innych uczestników dróg.

Przypominamy, że korzystanie z elementów odblaskowych znacznie poprawia widoczność pieszych na drodze i daje im szansę uniknięcia potrącenia, czy to w warunkach złej widoczności, czy nawet kiedy pieszy będzie poruszał się niewłaściwą stroną drogi. Zgodnie z art. 11 ust. 4a prawo o ruchu drogowym na pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym nałożono obowiązek używania elementów odblaskowych. Elementy te muszą być wyeksponowane w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że pieszy będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Powrót na górę strony